Prawdziwie rekordowe kwoty okazały się szczególnie dla mikroplastików, ogłoszono w piątek w Dniu Mórz.

Prawdziwie rekordowe kwoty okazały się szczególnie dla mikroplastików, ogłoszono w piątek w Dniu Mórz.

8 powodów, dla których dobrze jest być singlem (lustaufsleben.at)

Burger Krewetkowy z Łososiem, Majonezem Wasabi i Miodowym Ogórkiem (gusto.at)

W nowym trendzie: Shock-Down – jak długo gospodarka może wytrzymać blokady? (Trend.at)

35 najlepszych seriali rodzinnych do śmiechu i dobrego samopoczucia (tv-media.at)

Hulajnoga elektryczna w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at)

Komentarze

zarejestrować

Połącz z Facebookiem

Według organizacji ekologicznej WWF Morze Śródziemne wchodzi do

Plastikowy

dosłownie pod. Prawdziwie rekordowe kwoty okazały się szczególnie dla mikroplastików, ogłoszono w piątek w Dniu Mórz. Stężenie maleńkich cząstek plastiku jest prawie czterokrotnie większe niż na północnym Pacyfiku. Na kilometr kwadratowy znajduje się do 1,25 miliona fragmentów.

95 procent odpadów znalezionych w Morzu Śródziemnym i na jego plażach składa się z plastiku, głównie z Turcji i Hiszpanii, a następnie z Włoch, Egiptu i Francji. Jego popularność jako miejsca wypoczynku zaostrza problem. „W miesiącach letnich 320 milionów turystów rocznie zwiększa zanieczyszczenie morza odpadami o 40 procent”, skrytykował WWF.

„Morze Śródziemne grozi, że stanie się plastikową pułapką”

„Morze Śródziemne jest prawie całkowicie otoczone zaludnionymi wybrzeżami i grozi, że stanie się jednym

Plastikowa pułapka

“, powiedział Axel Hein, biolog morski WWF Austria.” Odpady z tworzyw sztucznych trafiają do Morza Śródziemnego przez niezabezpieczone wysypiska śmieci w pobliżu morza, nielegalne składowanie odpadów w rzekach, ale także działalność turystyczną. “Luki w gospodarowaniu odpadami w większości sąsiednich krajów są głównie odpowiedzialne Morze – zwłaszcza Nil, Ebro, Rodan, Pad i tureckie rzeki Ceyhan i Seyhan.

Ciekawe: UE chce zakazać tych produktów z tworzyw sztucznych

Europa musi ulepszyć recykling

„Europa produkuje ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych i musi ulepszyć strukturę ich usuwania i recyklingu” – zażądał Hein. „Sektor turystyczny jest również poszukiwany i powinien wspierać rozbudowę infrastruktury w miejscach docelowych. Hotele i statki muszą stworzyć skuteczne wewnętrzne systemy zbiórki odpadów i całkowicie segregować odpady”.

Czy należy zakazać jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych?

  • Tak, dobry pomysł! 78,5%
  • Brak zakazu, ale silne ograniczenie 17,5%
  • Nie, uważaj zakaz za bezcelowy 4%

Głosuj inaczej

Wyraźne ślady w świecie zwierząt

Problem odcisnął piętno na dzikiej faunie Morza Śródziemnego. Według WWF 18 procent tuńczyków i włóczników ma w żołądkach plastik, zwłaszcza celofan i PET. W rezerwacie wielorybów Pelagos w północno-zachodniej części Morza Śródziemnego ponad 56 procent planktonu jest silnie zanieczyszczonych. Finwale filtrujące wodę przez brody są prawie pięć razy bardziej zanieczyszczone na obszarze chronionym niż w regionach mniej zanieczyszczonych.triapidix300 opinie

Dalsze fakty według WWF: Morze Śródziemne to szósty co do wielkości obszar zbiórki odpadów morskich. Zawiera jeden procent wody na ziemi, ale siedem procent mikroplastików rozprowadzanych na całym świecie. Dotyczy to 134 gatunków zwierząt. Wszystkie gatunki żółwi morskich żyjące w Morzu Śródziemnym wchłonęły tworzywa sztuczne. W żołądkach niektórych zwierząt znaleziono do 150 fragmentów plastiku. W regionie śródziemnomorskim żyje 150 milionów ludzi, a przy 208 do 760 kilogramach śmieci na osobę rocznie, należą do największych na świecie wytwórców stałych odpadów komunalnych.

W 2016 roku 28 krajów UE wraz z Norwegią i Szwajcarią wyprodukowało 60 mln ton plastiku i 27 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Według WWF, tylko 31% śmieci zostało poddanych recyklingowi, 27% trafiło na wysypiska, a reszta została spalona.

Czytaj wiadomości przez 1 miesiąc za darmo! * * Test kończy się automatycznie.

Więcej na ten temat ▶

WIADOMOŚCI Z SIECI

Wygraj teraz prawdziwie bezprzewodowe słuchawki od JBL! (E-media.at)

Nowy dostęp (yachtrevue.at)

8 powodów, dla których dobrze jest być singlem (lustaufsleben.at)

Burger Krewetkowy z Łososiem, Majonezem Wasabi i Miodowym Ogórkiem (gusto.at)

W nowym trendzie: Shock-Down – jak długo gospodarka może wytrzymać blokady? (Trend.at)

35 najlepszych seriali rodzinnych do śmiechu i dobrego samopoczucia (tv-media.at)

Hulajnoga elektryczna w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at)

Komentarze

zarejestrować

Połącz z Facebookiem

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek szeroki zakaz plastiku. To około dziesięciu produktów jednorazowego użytku, które stanowią 70 procent wszystkich śmieci morskich.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że odpady z tworzyw sztucznych trafiają do powietrza, do ziemi, do oceanów, do żywności, a także do ludzkich ciał.

Do jakich artykułów należy zakazać

W szczególności należy zakazać tworzyw sztucznych, jeżeli dostępne są niedrogie alternatywy. Dlatego zakaz wprowadzania do obrotu powinien dotyczyć wacików bawełnianych, sztućców, talerzy, słomek do picia, mieszadełek i balonów wykonanych z tworzywa sztucznego, które muszą być wykonane w całości z materiałów przyjaznych dla środowiska. Jednorazowe pojemniki na napoje zawierające plastik zostaną zatwierdzone tylko wtedy, gdy ich wieczka i zamknięcia są do nich przymocowane. Niezwykle ważne jest, aby w naszych supermarketach znajdowało się mniej plastiku jednorazowego użytku. Usuniemy niektóre z tych artykułów z półek i zastąpimy je czystszymi zamiennikami – powiedział Timmermans.

Czy jesteś zwolennikiem takiego plastikowego zakazu?

  • Tak, to już dawno.
  • Nie, nie jest to konieczne.
  • Nie obchodzi mnie to.

głosować

Pokaż wyniki

Państwa powinny zapewnić stosowanie mniej plastikowych opakowań na żywność i kubków na napoje. Wzywa się producentów do pokrycia kosztów zarządzania odpadami i oczyszczania środowiska, a także działań podnoszących świadomość. Dotyczy to produktów z tworzyw sztucznych, takich jak pojemniki, kubki i opakowania foliowe na żywność, butelki na napoje, wyroby tytoniowe z filtrami, takie jak niedopałki papierosów, chusteczki nawilżane lub lekkie plastikowe torby na zakupy.

Jako cel zbiórki państwa UE są zobowiązane do osiągnięcia wskaźnika zbiórki na poziomie 90% jednorazowych plastikowych butelek na napoje do 2025 r., Na przykład poprzez systemy kaucji.

Timmermanns wyjaśnił, że same balony nie są zakazane, ale plastikowe patyczki, do których są przymocowane. W przypadku narzędzi połowowych, które stanowią 27% wszystkich śmieci plażowych, Komisja zamierza uzupełnić istniejące ramy polityczne o systemy odpowiedzialności producenta za narzędzia połowowe zawierające tworzywa sztuczne. Producenci takiego sprzętu rybackiego będą musieli zapłacić za odbiór odpadów z portowych urządzeń odbiorczych oraz za transport i przetwarzanie tych odpadów.

Używaj tworzyw sztucznych bardziej odpowiedzialnie

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen powiedział, że tworzywa sztuczne są bardzo praktyczne, ale należy je wykorzystywać w bardziej odpowiedzialny sposób. Plastik jednorazowy nie jest rozwiązaniem inteligentnym z ekonomicznego lub ekologicznego punktu widzenia. Tworzywa sztuczne stanowiłyby 85 procent odpadów morskich na całym świecie. Dlatego należy zająć się problemem plastiku, podkreślili Timmermans i Katainen. Stawiasz również na zmianę zachowań konsumentów w zakresie tworzyw sztucznych.

Timmermans oszacował korzyści dla konsumentów wynikające z ograniczeń dotyczących plastiku na 6,5 ​​miliarda euro. Oczywiście redukcja plastiku będzie dużo kosztować, ale to mniej niż zalety. Dziś plaże są czyszczone z publicznej kieszeni i przez wolontariuszy. Ci, którzy wytwarzają odpady z tworzyw sztucznych, nie biorą na siebie odpowiedzialności. To musi się zmienić.

Austriackie Ministerstwo Środowiska “stosunkowo pozytywnie” odnosi się do planowanego zakazu plastiku, pod warunkiem, że istnieją dobre alternatywy dla danych produktów, powiedział Daniel Kosak, rzecznik minister środowiska Elisabeth Köstinger (ÖVP). Ministerstwo Środowiska odrzuca wysuniętą w dyskusji propozycję ewentualnego podatku od tworzyw sztucznych.

Parlamentarzyści UE za pilną redukcję odpadów

Austriaccy eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli propozycję Komisji dotyczącą szerokiego zakazu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Europejski mandat ÖVP Lukas Mandl powiedział, że środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczane i nie należy tego obserwować bezczynnie. Poseł SPÖ Karin Kadenbach określiła propozycje Komisji Europejskiej jako przydatne.

Mandl powiedział, że najwyższy czas, aby rozpocząć nowe działania, aby uniknąć odpadów plastikowych. Propozycje Komisji należy dokładnie przeanalizować, w szczególności pod kątem ich wykonalności i skuteczności. W każdym razie problem z odpadami z tworzyw sztucznych osiągnął niepokojące rozmiary.

Kadenbach powiedział, że w obliczu tej katastrofy ekologicznej spowodowanej przez tworzywa sztuczne jednorazowego użytku, które stanowią połowę wszystkich śmieci morskich, nie należy przymykać oczu. Komisja szacuje, że do 2050 r. W morzach będzie więcej plastiku niż ryb.

Organizacje pozarządowe wezwały do ​​dalszych kroków

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska zasadniczo z zadowoleniem przyjęły dyrektywę w sprawie tworzyw sztucznych zaproponowaną przez UE, ale wezwały do ​​podjęcia dalszych kroków. „Na przykład w projekcie nie określono żadnych ogólnounijnych celów redukcji pojemników na żywność lub jednorazowych filiżanek do kawy”, skrytykował Greenpeace w audycji.

Greenpeace wezwał posłów do Parlamentu Europejskiego i europejskie rządy do „pójścia dalej i ustalenia szczegółowych ogólnounijnych celów redukcyjnych”. „Równie ważny i satysfakcjonujący jak ten projekt dyrektywy jest: bez tych konkretnych celów redukcyjnych jest on niestety stosunkowo bezzębny. Minister środowiska (Elisabeth, przypis) Köstinger musi teraz prowadzić kampanię na rzecz konkretnych celów na szczeblu europejskim, aby powstrzymać zalew plastiku” – powiedziała rzeczniczka konsumentów Nunu Kaller.

Global 2000 skrytykował również brak konkretnych celów redukcyjnych. Lisa Kernegger, ekolog z Global 2000 powiedziała, że ​​nastąpiła tylko „znaczna redukcja” pojemników na żywność i jednorazowych kubków wykonanych z tworzyw sztucznych. „Jest oczywiste, że w walce z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi należy podjąć jeszcze wiele kroków. Jednak przedstawiona dziś strategia to krok z wielką mocą symboliczną, ale może stanowić jedynie początek ”- powiedział Kernegger.

Krytyka przemysłu tworzyw sztucznych

Krytyka propozycji dyrektywy UE zakazującej niektórych produktów z tworzyw sztucznych pochodziła od Stowarzyszenia Austriackiego Przemysłu Chemicznego. Wytyczna „mija się z celem” – powiedział w poniedziałek Helmut Schwarzl, przewodniczący grupy zawodowej przemysłu tworzyw sztucznych.

Zamiast zakazywać produktów z tworzyw sztucznych w celu zwalczania problemu śmieci, bardziej produktywne jest podnoszenie świadomości ludzi na temat ostrożnego wykorzystywania wszelkiego rodzaju zasobów. „Gdy pewne produkty są zakazane, problem przenosi się z plastiku na inne materiały, które następnie znajdują się na plaży. Zdecydowanie należy unikać śmieci, niezależnie od tego, czy są wykonane z plastiku, aluminium, szkła czy papieru” – powiedział Schwarzl.

Czytaj wiadomości przez 1 miesiąc za darmo! * * Test kończy się automatycznie.

Więcej na ten temat ▶

WIADOMOŚCI Z SIECI

Wygraj teraz prawdziwie bezprzewodowe słuchawki od JBL! (E-media.at)

Nowy dostęp (yachtrevue.at)

8 powodów, dla których dobrze jest być singlem (lustaufsleben.at)

Burger Krewetkowy z Łososiem, Majonezem Wasabi i Miodowym Ogórkiem (gusto.at)

W nowym trendzie: Shock-Down – jak długo gospodarka może wytrzymać blokady? (Trend.at)

35 najlepszych seriali rodzinnych do śmiechu i dobrego samopoczucia (tv-media.at)

Hulajnoga elektryczna w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at)

Komentarze

zarejestrować

Połącz z Facebookiem

Mailyn P. Mo., 28 maja. 2018 20:33

Raport

Odpowiadać

Niedawno pojawiło się stwierdzenie, że 50 procent nowego plastiku wprowadzanego do oceanów pochodzi z zaledwie 5 głównych rzek. Ale problem z plastikiem jest bardziej fundamentalny: używasz go, ponieważ jest biologicznie odporny. Jeśli jednak dostanie się do środowiska, jest to dokładnie problem.

Strona 1 z 1 ”

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek szeroki zakaz plastiku. To około dziesięciu produktów jednorazowego użytku, które stanowią 70 procent wszystkich śmieci morskich.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że odpady z tworzyw sztucznych trafiają do powietrza, do ziemi, do oceanów, do żywności, a także do ludzkich ciał.

Do jakich artykułów należy zakazać

W szczególności należy zakazać tworzyw sztucznych, jeżeli dostępne są niedrogie alternatywy. Dlatego zakaz wprowadzania do obrotu powinien dotyczyć wacików bawełnianych, sztućców, talerzy, słomek do picia, mieszadełek i balonów wykonanych z tworzywa sztucznego, które muszą być wykonane w całości z materiałów przyjaznych dla środowiska. Jednorazowe pojemniki na napoje zawierające plastik zostaną zatwierdzone tylko wtedy, gdy ich wieczka i zamknięcia są do nich przymocowane. Niezwykle ważne jest, aby w naszych supermarketach znajdowało się mniej plastiku jednorazowego użytku. Usuniemy niektóre z tych artykułów z półek i zastąpimy je czystszymi zamiennikami – powiedział Timmermans.

Czy jesteś zwolennikiem takiego plastikowego zakazu?

  • Tak, to już dawno.
  • Nie, nie jest to konieczne.
  • Nie obchodzi mnie to.

głosować

Pokaż wyniki

Państwa powinny zapewnić stosowanie mniej plastikowych opakowań na żywność i kubków na napoje. Wzywa się producentów do pokrycia kosztów zarządzania odpadami i oczyszczania środowiska, a także działań podnoszących świadomość. Dotyczy to produktów z tworzyw sztucznych, takich jak pojemniki, kubki i opakowania foliowe na żywność, butelki na napoje, wyroby tytoniowe z filtrami, takie jak niedopałki papierosów, chusteczki nawilżane lub lekkie plastikowe torby na zakupy.

Jako cel zbiórki państwa UE są zobowiązane do osiągnięcia wskaźnika zbiórki na poziomie 90% jednorazowych plastikowych butelek na napoje do 2025 r., Na przykład poprzez systemy kaucji.

Timmermanns wyjaśnił, że same balony nie są zakazane, ale plastikowe patyczki, do których są przymocowane. W przypadku narzędzi połowowych, które stanowią 27% wszystkich śmieci plażowych, Komisja zamierza uzupełnić istniejące ramy polityczne o systemy odpowiedzialności producenta za narzędzia połowowe zawierające tworzywa sztuczne. Producenci takiego sprzętu rybackiego będą musieli zapłacić za odbiór odpadów z portowych urządzeń odbiorczych oraz za transport i przetwarzanie tych odpadów.

Używaj tworzyw sztucznych bardziej odpowiedzialnie

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen powiedział, że tworzywa sztuczne są bardzo praktyczne, ale należy je wykorzystywać w bardziej odpowiedzialny sposób. Plastik jednorazowy nie jest rozwiązaniem inteligentnym z ekonomicznego lub ekologicznego punktu widzenia. Tworzywa sztuczne stanowiłyby 85 procent odpadów morskich na całym świecie. Dlatego należy zająć się problemem plastiku, podkreślili Timmermans i Katainen. Stawiasz również na zmianę zachowań konsumentów w zakresie tworzyw sztucznych.